1YGK12

SAAT: 13:30 – 17:00
KURS ADI: HAREKET BOZUKLUKLARINDA BOTULİNUM TOKSİN UYGULAMALARI (CANLI YAYIN)
KREDİSİ: 2 KREDİ

1-KURSA KATILIMI ÖNERİLEN: ASİSTAN, UZMAN NÖROLOG, AKADEMİSYEN
2-KURSUN AMACI:
Erişkin nöroloji pratiğinde sık karşılaşılan fokal distonilerin tedavisinde botulinum toksin (BoNT) enjeksiyonu ilk seçenek tedavidir.   Tedavinin başarı oranı fokal distoninin fenomenolojik olarak iyi tanımlanmasına, enjeksiyon yapılacak kasların planlamasının  doğruluğuna ve BoNT'nin hedefe uygun dozlarda enjekte edilmesine bağlıdır.

Blefarospazm ve hemifasiyal spazm olgularında BoNT enjeksiyonu için kılavuz gerekli değildir. Ancak tedavinin etkin, yan etkilerin minimum olması için temel prensiplere uyulmalıdır. Deneyimli uygulayıcılar tarafından olgular üzerinde bu temel bilgiler verilecektir.

Servikal distoni (SD),  oromandibuler distoni (OMD)  ve ekstremite distonilerinde olgulara göre farklı kaslar distoniye katılmaktadır. Bu nedenle enjeksiyon haritasını doğru çizmek ve hedef kasları doğru hedeflemek kuraldır. BoNT enjeksiyonunun planlanan hedefe uygulandığından emin olmak için  EMG kılavuzluğu yaygın olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda özellikle derin yerleşimli veya büyük damar, sinir komşuluğundaki kas enjeksiyonlarında ultrasonografi (USG) ile görsel kılavuzluktan da yararlanılmaktadır.

Kursun amacı kranyofasiyal ve ekstremite distonilerinde, KLİNİK ORTAMDA,  GERÇEK OLGULAR ÜZERİNDE EMG VE GEREĞİNDE USG KILAVUZLUĞUNDA BONT ENJEKSİYON TEKNİKLERİNİ KATILIMCILARA ONLINE OLARAK SUNMAKTIR.

3-KURSA KATILANLAR ÇIKTIKLARINDA HANGİ KONU HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLACAKLARDIR?

Kurs, henüz BoNT enjeksiyonu yapmayan katılımcılara temel bilgileri sağlayacaktır. Olgular üzerinde gerçek zamanlı uygulama izleyecekleri  için kurs sonrası kendi kliniklerinde de BoNT tedavisine  başlayabileceklerdir.
Hastalarına BoNT enjeksiyonu yapmakta olan ancak tedavi başarısını arttırmak isteyen deneyimli katılımcılar ise uygulamadaki örnekler üzerinden kendi pratiklerini  güncelleyebileceklerdir.

4-KATILIMCILARDAN BEKLENTİLER: DİNLEYİCİ, KENDİ DENEYİMLERİNİ PAYLAŞMASI, TARTIŞMALARA AKTİF KATILIMI
5-KURS PROGRAMI

Oturum Başkanları:
Sibel Özkaynak (Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji AD)
Raif Çakmur (Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji AD)

Konuşmacılar ve Konu Başlıkları:

Konuşmacı: Sibel Özkaynak (Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji AD)
Uygulayıcılar: Serhat Özkan (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji AD), Zeynep Tüfekçioğlu (İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, Nöroloji AD)

Konuşmacı: M. Cenk Akbostancı (Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji AD)
Uygulayıcı: Sevda Erer Özbek (Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji AD)

15:00 – 15:30 Kahve Arası

Konuşmacılar ve Konu Başlıkları:

Konuşmacı: Yeşim Parman (İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, Nöroloji AD)
Uygulayıcılar:  Ayşe Bora Tokçaer (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji AD), Arman Çakar İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, Nöroloji AD)

Konuşmacı: Raif Çakmur (Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji AD)
Uygulayıcı: Mehmet Demirci (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji AD - Emekli Öğretim Üyesi)